Anasayfa

Sinema - Tiyatro

 "Mustafa", TV de ilkkez
 

Üye :

 

Haber    Magazin    Evlilik    Güzellik    Sağlık    Anne-Bebek    Moda    Aşk    Erkek    Otomobil    Spor    İş-Ekonomi   

Tatil - Turizm    Türkiyem    Teknoloji    Eğlence    Astroloji    Sinema - Tiyatro    Sağ Duyu    Foto Galeri    İş-Ekonomi   

"Mustafa", TV de ilkkez...  >>
 "Mustafa", TV de ilkkez Bookmark and Share  Facecbook'ta Paylaş


 

Yönetmen/Senaryo : Can Dündar
Türü: Belgesel Film
Yapım Yılı: 2008
Oyuncular: Gökhan Akyüz, Bahadır Yazıcı, Burak Onaran, Ediz Mehmedali
Müzik: Goran Bregoviç
Konu: Atatürk’ün askeri, siyasi ve insani yönlerini resmi dilin dışına çıkararak anlatan, vizyonda olduğu dönemde büyük yankı uyandıran “Mustafa’” belgesel filmi, TV’de ilk kez bu akşam Kanal D’de ekrana geliyor. Can Dündar’ın hem senaryosunu yazdığı hem de yönetmenliğini yaptığı “Mustafa”nın müziklerini ise dünyaca ünlü müzisyen Goran Bregovic besteledi. Gösterimde olduğu dönemde 1 milyon 100 binin üzerinde seyircinin izlediği “Mustafa”, en çok izlenen belgesel film olarak Türk sinema tarihine de adını yazdırdı.

Ulu Önder’in ölümünün 70. yıldönümünde vizyona giren “Mustafa”, Atatürk’ün; Selanik’ten Dolmabahçe’ye kadar hayatını baştan sona mercek altına alarak onu şablonlardan uzak, askeri, siyasi, insani boyutlarıyla anlatmayı amaçlıyor. Ciddi bir hazırlık aşamasından sonra çekimlerine başlanan belgesel filmde, Atatürk’ün ayak bastığı Selanik’ten Manastır’a, Şam’dan Berlin’e, Sofya’dan Karlsbad’a kadar her coğrafyaya gidilerek, doğduğu odadan, öldüğü odaya dek her mekana girilerek onun hayatı yerinde görüntülendi. Belgesel film için özel izinle açılan Cumhurbaşkanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı arşivleri başta olmak üzere, yerli ve yabancı birçok arşiv itinayla tarandı. Atatürk’ün daha önce görülmemiş fotoğraflarından, hatıralarını yazdığı not defterlerine, yakınlarına yolladığı çok özel mektuplardan, günlüğüne ve elyazmalarına kadar pek çok belge, belgesel filmde yer alıyor.

Film’de Atatürk’ü 6 farklı oyuncu canlandırıyor. Selanik ve Manastır’daki çocukluk günleri, İstanbul’daki gençlik dönemi, savaş dönemi ve son dönemini filmde 6 ayrı kişi yansıtıyor.

Atatürk’ün kendi sesinden çok önemli konuşmalarının da yer aldığı “Mustafa”da, Ulu Önder’in yazdığı özel mektuplar oldukça dikkat çekiyor. Filmde, Mustafa Kemal’in okullarda okutulsun diye yazdığı bir takım eserler de gün ışığına çıkarılıyor. Belgesel filmde ayrıca, çok özel fotoğrafların yanı sıra Atatürk’ün bilinen en eski fotoğrafı ve filmler de yer alıyor. Atatürk’e ait birçok belgeyi ve fotoğrafı ilk kez göreceğiniz “Mustafa”yı sakın kaçırmayın!

Kısa Notlar

- “Mustafa”nın Selanik günlerini Georgios Chondrogiannis, Manastır çocukluk günlerini Aleksandar Korlevski, Manastır gençlik dönemini Ediz Mehmedali , İstanbul gençlik dönemini Burak Onaran, orta yaşlarını Bahadır Yazıcı ve son dönemini Gökhan Akyüz canlandırıyor.

- Filmin anlatıcısı Can Dündar.

- Atatürk’ü Yetkin Dikinciler, Zübeyde Hanım’ı Beyhan Saran ve belgeleri Arif Soysalan seslendiriyor.

- Ünlü karga kovalama sahnesi Mustafa Kemal’in gerçekte karga kovaladığı Langaza’da çekildi. Kargalar ise animasyon.

- Filmin özgün müziği Goran Bregovic tarafından bestelendi.

- Yurt dışında bir çok tanınmış film festivallerinden davet alan belgeselin İngilizce ve Almanca çevirileri hazırlandı.

- Film sinemalarda oynadığı dönemde Türkiye ve dünya basınında geniş yer buldu. Çeşitli tartışmaları beraberinde getirdi.

- Atinada yayımlanan Elefterotipiya gazetesi, Eylül 2009’da "Mustafa" belgeselinin DVDsini promosyon olarak okuyucularına dağıttı.
Pazartesi günü 22:30da TV izleyicisi ile buluşacak


Haber Tarihi : 12-10-2009
Haber :
Bu Haber 1735 kişi tarafından okunmuştur. 
 
""Mustafa", TV de ilkkez" Habere Ait Video
 
http://www.dailymotion.com/video/x6zs7q_mustafa-film-fragmany-yerliportalco_shortfilms  
 
""Mustafa", TV de ilkkez" Haberin Yorumları
 
 

Sinema - Tiyatro Kategorisindeki Diğer Haberler
 
 - "Mustafa", TV de ilkkez >>
 - Bir "Nefes"te izleyeceksiniz >>
 - Altın Portakal Film Festivali nin 46.sı düzenlendi >>
 - Filmekimi nin 8.düzenleniyor >>
 - Tarık Akana coplu, biber gazlı saldırı >>
 - Münir Özkul yoğun bakımda >>
 - Halit Refiğ hayatını kaybetti   >>
 - Cadde Hikayeleri >>
 - Şehir Tiyatrosu 95 Yaşında >>
 - Bu Hafta 6 Yeni Film Sinemaseverlerle Buluşuyor >>
 
""Mustafa", TV de ilkkez" Haberin Anketi
 

Çok İyi İyi Orta Kararsızım

 
 
 

Sena TOPÇU
Sinema - Tiyatro Köşesi Editörü

Copyright by Pembe siyah .com